Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacj dostępna jest w naszej Polityce Prywatności

Zamknij


AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNAAKTUALNOŚCIKogeneracja na terenie oczyszczalni

Kogeneracja na terenie oczyszczalni

2020-05-13

Kogeneracja, to kolejny krok w stronę aktywnego udziału w poprawie jakości powietrza i dbałości o środowisko. Z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, oś priorytetowa 3 Gospodarka niskoemisyjna działanie 3.4 kogeneracja, uzyskaliśmy dofinansowanie na budowę instalacji kogeneracyjnej.


Produktem ubocznym oczyszczania wody, jest biomasa, którą do tej pory wykorzystywaliśmy do produkcji biogazu. Ten, zimą ogrzewał niektóre budynki należące do spółki. Latem, niestety był wykorzystywany w minimalnym stopniu tylko do podgrzewania wody. Dzięki projektowi „Budowa instalacji kogeneracyjnej dla ZWKiUK w Świebodzinie”, będziemy mogli magazynować i wykorzystywać całą wyprodukowaną energię.
 

Inwestycja zostanie zrealizowana na obiekcie miejskiej oczyszczalni ścieków w Świebodzinie. Projekt obejmuje w szczególności:

 • budowę zespołu kogeneracyjnego opartego o dwa układy mikrokogeneracyjne o mocy elektrycznej do 50 kW oparte na biogazie produkowanym z osadu ściekowego produkowanego na terenie oczyszczalni ścieków wraz z wyprowadzeniem mocy cieplnej i elektrycznej,

 • ewentualną przebudowę rozdzielni w stacji transformatorowej 15kV,

 • budowę przyłącza do sieci SN – w 2 punktach,

 • przebudowę pomieszczenia, w którym zagospodarowane zostaną zespoły kogeneracyjne,

 • dostawę i montaż automatyki i systemu nadzoru,

 • dostawę oprogramowania do grafikowania i bilansowania,

 • zapewnienie obsługi geodezyjnej oraz wykonanie niezbędnych pomiarów elektrycznych.

Planowany koszt inwestycji wyniesie 2 902 829,26 zł., koszt kwalifikowany to 2 223 754,81. Dofinansowanie, które uzyskaliśmy to 1 348 252,87 zł. Pozostała kwota w wysokości 1 554 576,39 zł stanowi wkład własny spółki.

Głównym celem projektu jest zwiększenie udziału energii wytwarzanej w kogeneracji w obiektach użyteczności publicznej na terenie Gminy Świebodzin poprzez budowę zespołu kogeneracyjnego i układu przesyłania biogazu w ZWKiUK Sp.z o.o. w Świebodzinie.

Dzięki temu zmniejszymy zapotrzebowania na energię elektryczną dla obiektów ZWKiUK w Świebodzinie, zwiększymy stopień wykorzystania zasobów powstałych w procesie oczyszczania ścieków (biogazu) w oczyszczalni ścieków, zredukujemy emisję dwutlenku węgla (CO2) o 609,42 tony równoważnika CO2 rocznie, poprzez zastosowanie zespołu kogeneracyjnego w ZWKiUK, zwiększymy wykorzystanie energii odnawialnej poprzez eksploatację biogazu powstałego w wyniku fermentacji ścieków.

W ramach realizacji inwestycji, zostaną osiągnięte następujące cele:

 • liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w ramach kogeneracji – 1 szt.,

 • produkcja energii cieplnej z nowobudowanych instalacji wykorzystujących OZE – 110,50 MWhe/rok,

 • produkcja energii elektrycznej z nowobudowanych instalacji wykorzystujących OZE – 845,24 MWhe/rok,

 • szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 609,42 tony równoważnika CO2.

 PODAJ STAN

WODOMIERZA

W szybki i prosty sposób możesz
przesłać dane swojego wodomierza

PODAJ STAN

ZGŁOŚ AWARIE

WODOMIERZA / KANALIZACJI

W szybki i prosty sposób możesz
przesłać dane swojego wodomierza

ZGŁOŚ AWARIE

NASZE GALERIE


O NAS

Witamy na stronie Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Świebodzinie.
Informujemy, że wszystkie ważne informacje dotyczące przedsiębiorstwa, aktualnej taryfy na wodę
i ścieki, regulaminu dostawy wody i odbioru ścieków, załatwiania spraw, ochrony danych osobowych, aktualnych wyników badań wody znajdziecie Państwo na naszej stronie oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

CZYTAJ WIĘCEJ